-

  • dgross479

פרק מס'-2 שידרוג טנקי המרכבה בחטיבת השריון

עודכן: לפני 24 שעות

הקדמה:

ההקדמה שכתבתי בפרק מס'-1 על רכבי הלחימה מתאים גם לשידרוג הטנקים וזה מתייחס להגנה בפני איומי נ"ט ואיומי נ"מ.

הגנה בפני איומי נ"מ מחייבת כקו הגנה ראשון, התקנת צריחון נ"מ/נ"ט על צריח הטנק, הגנה בפני איומי נ"ט מחייבת התקנת ’יחידת לחימה אוטונומית’ (יל"מ) ושידרוג מערכות ההגנה על הטנק כגון מיגון ריאקטיבי ומיגון אקטיבי. (ראה פרק מס''-1)


נקודות אלו התבררו בלחימה באוקראינה כנקודות תורפה בצבא הרוסי, אם כי האשמה היא לא בציוד אלא ביכולתם של המפקדים ששכחו איך עושים מלחמה. ישראל צריכה להיות ערה לנקודות אלו ולהתקין מערכות נשק שמתאימות להגנה על כוחות השריון והחי"ר ומערכות נשק נוספות שיעזרו בתקיפת מטרות מטווחים ארוכים. אני ארחיב על נקודות אלו בהמשך ואוסיף מספר נקודות נוספות לגבי שידרוגים נוספים למרכבה.


תמונה מס'-1 טנק המרכבה סימן-4אמ


במלחמה בין רוסיה ואוקראינה וגם בלחימה בין ארמניה ואזרביג'אן, ראינו את החשיבות הרבה של מעופפים למיניהם לצרכי תצפית וגם כיחידות תוקפות כדוגמת המזל"ט הטורקי TB-2. אוקראינה רכשה מספר מזל"טים מסוג זה מטורקיה ובתחילת המלחמה הם פגעו בהרבה כלי הרכב רוסיים.

למטה תמונות של מזל"טים טורקיים שלה תעשיה גדולה ומתקדמת בנושא מטוסים ללא טייס.

1. המזל"ט הטורקי TB-2 שנושא 4 פצצות מונחות בלייזר. (תמונה מס'-2)

תמונה מס'-2 המזל"ט הטורקי טי.בי-2 נושא 4 פצצות מונחות


2. מל"ט טורקי נוסף שנקרא ’אנקא-אס’. (תמונה מס'-3)

תמונה מס'-3 המל"ט הטורקי ’אנקא-אס’ נושא 4 פצצות מונחות


3. מל"ט טורקי חדש ותצוגת החימושים המרשימה שלו. (תמונה מס'-4)

תמונה מס'-4 המל"ט Baykar Bayraktar Akınc

ותצוגת החימושים המרשימה שהוא נושא.

קישור למל"ט למטה:


https://en.wikipedia.org/wiki/Baykar_Bayraktar_Ak%C4%B1nc%C4%B1


2.1 התקנת ’צריחון נ"מ/נ"ט מדגם ’קליוור’ על צריח המרכבה.

רחפנים ומזל"טים כדוגמת אלו שלמעלה יעשו הרבה צרות לכוחות שריון וחי"ר שלא יהיו מוכנים ללחימה איתם, הלחימה באוקראינה והלחימה בין אזארביגאן לארמניה הראתה לנו בצורה ברורה את יכולתם ואנו חייבים להתגונן בפניהם. קו הגנה ראשון הוא להתקין על הטנקים ושאר הרק"מ שלנו צריחון שנושא תותח שיותאם לפעול כצריחון נ"מ.


הצריחון שהייתי רוצה לראות על צריח הטנק, הוא ’צריחון נ"מ/נ"ט מדגם קליוור’ שמותקן על רכבי הלחימה. בתמונה מס'-5 נראה הצריח הגדול ’קליוור’ אבל נבקש מרוסיה להקטין אותו ולשנות אותו לצריחון לא מאוייש שנושא תותח בקוטר 30 מ"מ, מקלע מקביל ומספר סוגים של משגרי רקטות וטילים.

על הצריחון ניתן לקרוא בפרק מס'-1 סעיף 1.4 תמונתו למטה:

תמונה מס'-5 הצריח KLIVER


2.2 התקנת ’יחידת לחימה מודולרית’- (יל"מ) על צריח המרכבה.

שינוי נוסף שהייתי עושה הוא התקנת ’יחידת לחימה מודולרית’ (יל"מ) מאחורי צריח הטנק במקום סל הצריח. יחידה זו בנוייה מארגז תחמושת גדול ו-2 עמדות נשק. ארגז התחמושת יותקן לכל רוחב הצריח ושני קצוותיו יבלטו מחוץ לצריח ויראו כמו 2 ’אוזניים’ גדולות. על כל אחת מה’אוזנים’ נתקין עמדת נשק אוטונומית’- (ענ"א) בכל עמדה נתקין מק"כ מדגם KPVT בקוטר 14.5 מ"מ ומקלע 7.62 מ"מ מקביל שנקרא .PKTM

המונח ’מודולרי’ מתיחס ליכולת לשנות את ארגז התחמושת ואת כלי הנשק שמותקנים בעמדות אלו החל ממקלעים ועד למקל"רי 40 מ"מ.

המונח ’אוטונומי’ מתייחס למצב שבו ’הבינה המלאכותית’ - Artificial Intelligent (AI) מקבלת פיקוד על עמדות הנשק ובעזרת מערכות ראייה וסנסורים נוספים תפעיל את כלי הנשק שבעמדה כנגד כל גורם שמאיים על רכב הלחימה וזאת ללא מגע יד אדם.

זו אותה מערכת שמותקנת על רכבי הלחימה, כך שגם צריחון הנ"מ וגם המערכת שנקראת ’יל"מ’ יהיו זהים בין שני הרכבים למעט המידות שיותאמו לטנק ולרכב הלחימה.

על היל"מ שמותקן על רכבי הלחימה אפשר לקרוא בפרק מס'-1 סעיף 1.3.


ברור לי שאלביט ורפא"ל יכולות לייצר את הצריחון ללא בעיות מיוחדות, אבל אני מעדיף שאת הברזל ייצרו ברוסיה בכמויות, ואנו נייצר את מערכות האלקטרוניקה, החימוש, מערכות הראייה ועוד מערכות שיש לנו בהם יתרון טכנולוגי.


בנוסף לשידרוגים החשובים בשני הסעיפים למעלה נעשה 2 שידרוגים נוספים והם:

2.3 התקנת תותח 30 מ"מ במקביל לתותח ה-120 מ"מ.

תותח ה-120 מ"מ הוא מקור האש של הטנק נגד רק"מ ומטרות קשות, התקנת תותח 30 מ"מ במקביל לתותח במקום המקלע, תקנה לתותחן אפשרויות ירי נוספות בהתאם למטרות ומצב התחמושת בטנק.

תותח ה-30 מ"מ נקרא 2A72 וזה אותו התותח שמותקן בצריח ה-57 מ"מ של רכב הלחימה.

תמונה מס'-6 תותח 30 מ"מ שנקרא 2A72


2.4 התקנת חימוש משוטט.

לתותח הטנק יש חיסרון אחד גדול וזהו הטווח הקצר שלו שהוא מספר קילומטרים בלבד, הוא הכי טוב בטווחים אלו, אבל כיום לטילי הנ"ט יש טווח הרבה יותר גדול. על מנת לפגוע במטרות שמעבר לטווח של תותח הטנק וטילי הנ"ט צריך להתקין על הטנק חימוש משוטט כדוגמת החימוש שנקרא "הירו-120". (תמונה מס'-7).

ה"הירו-120" שוקל 18 ק"ג ומותקן בו רש"ק במשקל של 5 ק"ג שיהיה יעיל ביותר כנגד רכבים משוריינים, יש לו טווח של 60 ק"מ, הוא יכול לשהות באויר כשעה וזה כולל זמן טיסה לאיזור המטרות, חיפוש מטרה ופגיעה בה. במידה ולא נמצאה מטרה, החימוש יכול לשנות כיוון ולנוע למטרה אחרת, או יכול לחזור חזרה לנקודת איסוף, לפתוח מצנח, לרדת לקרקע בשלום ויחידת איסוף תגיע אליו ותכין אותו לשיגור נוסף.

תמונה מס'-7 חימוש משוטט "הירו-120"


מאחורי ארגז התחמושת של היל"מ שמותקן מאחורי הצריח, נתקין משגר ל-4 חימושים משוטטים מדגם "הירו-120", המשגר יותקן כשהוא במצב אופקי ויעלה ל-45 מעלות לפני השיגור, צידוד המשגר יעשה ע"י צידוד הצריח כולו.


חימוש משוטט נוסף שצריך לבחון נקרא "הירו-400" הוא דומה ל’הירו-120" אבל גדול יותר וכבד יותר. לחימוש זה יש מערכת תיקשורת משופרת לטווח של 120 ק"מ, הוא נושא רש"ק של 10 ק"ג ויכול להישאר באוויר כ-120 דקות.


חברת "UVISION" הציגה מספר דגמים של חימוש משוטט החל מחימוש במשקל של 3 ק"ג ועד למשקל של 155 ק"ג, החל ברש"ק של 0.5 ק"ג וכלה ברש"ק של 50 ק"ג, החל מחימוש שיכול לשהות באויר כ-30 דקות וכלה בחימוש שיכול לשהות באוויר כ-10 שעות.

בתמונה מס'-8 רואים רכב לא מאוייש נושא משגר ל-6 חימושים מדגם ’הירו-400’.

אני לא רואה סיבה לרכב לא מאוייש, זה ניראה לי יותר כפירסומת ליצרן של הרכב.

תמונה מס'-8 רכב לא מאוייש נושא משגר ל-6 חימושים מדגם ’הירו-400’.


על החימושים של UVISION ניתן לקרוא בקישור למטה:

https://uvisionuav.com/main-products/


לסיכום השידרוג לטנק:

א. התקנת משגר ל-4 חימושים משוטטים, נשיאת עוד 8 חימושים משוטטים בתובה וקבלת מידע מרחפנים ו/או מזל"טים לגבי מיקום מערך האוייב, יאפשר לטנקים להשמיד מספר רב של מטרות מטווחים ארוכים.

ב. התקנת תותח בקוטר 30 מ"מ במקביל לתותח ה-120 מ"מ, יקנה לתותחן מספר אפשרויות ירי נכונות יותר וזאת בהתאם למטרות ומצב התחמושת בטנק.

ג. 2 המק"כים בקוטר 14.5 מ"מ ו-2 מקלעי ה-7.62 מ"מ שמותקנים בעמדות הנשק ויופעלו ע"י הב"מ, יאפשרו פגיעה במיבנים, בחוליות חי"ר ועוד מטרות, וזאת ללא מגע יד אדם.

ד. התקנת צריחון נ"מ/נ"ט עם תותח בקוטר 30 מ"מ, מקלע 7.62 מ"מ והתקנת משגרים לרקטות 70 מ"מ, לטילי נ"מ מדגם ’סטינגר’ ולטילי נ"ט מדגם ’ספייק’ של רפא"ל, יגדילו את יכולות הטנקים להילחם כנגד מעופפים למיניהם, כנגד רכבים משוריינים ויגדילו את שרידותו של כלל הכח הלוחם.0 צפיות0 תגובות

מאמרים קשורים

הירשמו לקבלת עידכונים

נרשמת בהצלחה

ברור לי שלכל אדם יש עמדה פוליטית כזו או אחרת ואני מאמין שלא ניתן להימנע מזה גם באתר הזה, אבל דעות פוליטיות לא יכוונו את רוח הדברים באתר זה.

דוד גרוס

תודה לכולם וקריאה נעימה.